KoncertyKZK 2022

Kult

2022-02-14

19:00

Z racji utrzymującej się choroby jednego z muzyków zespołu, jesteśmy zmuszeni przenieść koncert zespołu KULT, który miał odbyć się 28.01. Jeśli już posiadacie na niego bilety, proponujemy trzy opcje:

👉 przeniesiony koncert Kult odbędzie się 14 lutego o 19:00; bilety nie tracą ważności;

👉 dla tych, którzy w Krynicy spędzają urlop bądź ferie, proponujemy sobotni spektakl kabaretu SMILE, na który będzie można wejść z biletem na KULT;

👉 rzecz jasna, nie ma problemu ze zwrotem biletów – dokonujemy go poprzez platformę, na której zostały zakupione.

 

Zespół Kult powstał w lutym 1982 roku w Warszawie. Jego założycielami byli wokalista (a później także saksofonista) Kazik Staszewski i basista Piotr Wieteska. Obydwaj grali wcześniej w zespole Poland, jednym z pierwszych punkowych zespołów w Polsce.

Pierwszy skład uzupełnili gitarzysta Tadeusz Bagan i perkusista Darek Gierszewski. Kult zadebiutował na scenie 7 lipca 1982 roku w warszawskim klubie Remont. Już po tym koncercie doszło do pierwszej zmiany, miejsce Gierszewskiego (trafił później do Daabu) zajął Norbert Kozakiewicz. Dołączył też gitarzysta Alek Januszewski.

W tym składzie Kult istniał tylko trzy miesiące. We wrześniu 1982 r., dwukrotnie wystąpił podczas pożegnalnych koncertów Brygady Kryzys w warszawskiej Rivierze. Miesiąc później odeszli Januszewski (założył Gardenię; w późniejszych czasach tworzył też okładki płyt, m.in. Aya RL czy Siekiery) i Bagan, a ich miejsce zajęli gitarzysta Piotr Morawiec i klawiszowiec Janusz Grudziński.

Zresztą w pierwszych latach istnienia Kult nie grał wielu koncertów, a niemal na każdy z nich przygotowywał nowy repertuar. Powstało sporo piosenek, niektóre na fonograficzną premierę czekały wiele lat, inne w ogóle nigdy nie pojawiły się na oficjalnych fonogramach zespołu. Od samego początku antysystemowe teksty Kazika poruszały ważne problemy związane z tożsamością, wiarą czy porządkiem społecznym.

Zespół Kult ma na swoim koncie 15 albumów studyjnych – ostatni Wstyd! z 2016 roku. Wylansowali takie przeboje jak: Krew Boga, Polska, Baranek, Do Ani, Gdy nie ma dzieci, Brooklińska Rada Żydów i wiele innych. Grupa jest nadal aktywna wydawniczo oraz koncertowo.