W 1986 r. z inicjatywy ówczesnego dyrektora Miejsko – Gminnego Domu Kultury w Krynicy pana Stefana Sopaty powstał Zespół Tańca Artystycznego „Miniatury”. Jego założycielem był Pan Władysław Szlęk – artysta baletu i choreograf z Krakowa, który w Krynicy podjął się stworzyć zespół baletowy dla dzieci i został jego kierownikiem artystycznym i choreografem.
Pierwszy okres pracy w Krynicy rozpoczął się w trudnych warunkach bez odpowiedniej sali do ćwiczeń, bez drążków, luster, szatni i akompaniatora. Do zespołu przyjmowano wszystkiej dzieci od lat 6. Po wielu latach intensywnych ćwiczeń Zespół „Miniatury” dał pierwszy koncert w Pijalni Głównej składający się z kilku pozycji baletowych, które zostały przyjęte przez rodziców i publiczność z zaskoczeniem i wielkim entuzjazmem. Pierwszą korepetytorką, która przyczyniła się w dużym stopniu do pracy na sali baletowej i rozwoju Zespołu „Miniatury” była Pani Cecylia Stokłosa pianistka Orkiestry Zdrojowej z Krynicy.
Zespół „Miniatury” powiększając swój repertuar rozpoczął koncertować w całej Polsce i za granicą. Przez wiele lat był zaprzyjaźniony z Zespołem z Raslavic ze Słowacji. Następnie wielkim wydarzeniem dla zespołu był wyjazd na koncerty do Włoch w okręg Molise – Compobasso, gdzie koncert dziewcząt z Polski został owacyjnie przyjęty. Konferansjerem zespołu przez wiele lat był Wiesław Turek.
Zespół przez wiele lat zespół występował jako impreza towarzysząca Festiwalowi im. Jana Kiepury oraz w innych prestiżowo – okolicznościowych imprezach i koncertach takich jak: Jesienny Festiwal Teatralny w Nowym Sączu obok znanych artystów scen polskich: Krystyny Jandy, Jana Zelnika czy Jana Peszka. Na wielu koncertach znani dziennikarze podkreślali kunszt i ciekawe opracowanie choreograficzne zespołu. Należy tu przytoczyć wypowiedź Pana Bogusława Kaczyńskiego Dyrektora Artystycznego Festiwalu im. Jana Kiepury:
„Gratuluje pięknego jubileuszu. Życzę wytrwałości uporu w tak ciekawej i pożytecznej pracy z młodzieżą i dla młodzieży”. Podobne opinie i gratulacje wyrażały władze miasta Krynica, powiatu, województwa.
Praca Zespołu „Miniatury” odgrywa wielką rolę w wychowaniu młodzieży i kształtowaniu ich osobowości, która poznaje kulturę narodową naszej ojczyzny jak i obyczaje i muzykę innych krajów. Młodzież Zespołu pomnażając te wartości kształtuje swoje wnętrze duchowe i wrażliwość patriotyczną.
W roku 2012 Zespół MINIATURY obchodził jubileusz 25-lecia pracy artystycznej. Przez ten czas rozkwitł i rozwinął się twórczo, by dziś być wspaniałą wizytówką miasta podziwianą przez mieszkańców, a także przyjeżdżających wczasowiczów, kuracjuszy i gości.
Obecnie w zespole ćwiczą dziewczęta w trzech grupach wiekowych od 6 do 18 lat. Układy choreograficzne oparte są na technice tańca klasycznego, charakterystycznego i ludowego. Wizytówką zespołu jest profesjonalny program sceniczny.
Zespół zdobył wiele prestiżowych nagród biorąc udział w konkursach i festiwalach, m.in.:
- I miejsce w VII Przeglądzie Artystycznym Dorobku Dzieci i Młodzieży PADDiM
- Laureaci konkursu baletowego „Moderato” – „Perłowa Puenta’’
- I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Artystycznym „Młode Talenty” w Jabłonkach k. Nowego Targu
- I miejsce w XIX Sądeckiej Wiośnie Artystycznej w Nowym Sączu
- II miejsce w II Ogólnopolskim Festiwalu Tańca „INTERMEDIUM” w Regionalnym Centrum Pogranicza w Krośnie
- Półfinał programu „GOT TO DANCE” studio telewizji POLSAT w Warszawie (program na żywo)
Repertuar Zespołu składa się z najpiękniejszych fragmentów baletowych światowego dorobku kompozytorów muzyki klasycznej jak: Fryderyk Chopin, Giuseppe Verdi, Ludwig Minkus, Piotr Czajkowski, Jakub Offenbach czy też rodziny Straussów. Obecnie kierownikiem artystycznym i choreografem jest Małgorzata Malczak, a asystentem jest pierwsza solistka zespołu Honorata Barańska.